من و اشتران‌کوه

زمانی که برای اولین بار این دو عکس را دیدم، بسیار وحشت‌زده شدم! چرا که با دیدن شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو به یاد خیلی چیزها افتادم که تا حالا در موردش فکر نکرده بودم:

عکس اول قله سَن‌بُران (sanboran) اشترانکوه(بام لرستان با 4150 متر ارتفاع) رو نشون میده. رسیدن به این نقطه برای افراد عادی مثل من کار بسیار مشکلیه و باید یک شب میان برف‌ها تا صبح بلرزید (حتی در تابستان) تا صبح بعدی بتوانید قله را فتح نمائید اما میارزه!

الغرض: گیرنده عکس اول ژان‌ژاک دمورگان فرانسوی در سال 1891 میلادی(1269 شمسی) بوده که از یک مرد لر(راهنمای بومی) در اون نقطه این عکس رو گرفته. شاید از مرگ این مرد یک قرن گذشته باشه اما در عکس پائینی خودم در سال 1381 تقریباً در سمت راست همون نقطه عکسی به یادگار انداختم بدون این که قبلاً عکس دمورگان رو دیده باشم! به تیغه سنگی که اطراف اون نوار زردرنگی زده شده در عکس قدیمی نگاه کنید. درست به همون حالت 112 سال بعد در سمت چپ عکس جدید قرار داره اما از اون آدم دیگه خبری نیست ! یعنی ممکنه یه آدم دیگه 112 سال بعد در همین نقطه عکس بگیره و اون سنگ هنوز به همون حالت اونجا باشه ؟ اما در اون روز یقیناً من دیگه وجود ندارم ! در هر صورت هر کس از اون بالا منظره دشت سیلاخور لرستان رو ندیده، نیم عمرش بر فناست ...

/ 19 نظر / 412 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرشاد

چه اتفاق جالبي!! واقعا دنياي بی ارزشيه!!! آدما ميان وميرند وعمر گرانمايه در اين صرف می شود تا چه خوريم صيف چه پوشيم شتا!! آخر سرم بميريم راستی!! قبر اين راهنمای محلی که کلاه آرم دار داره کجاست؟ بابا بزرگ کيه؟ ميدونست يه روز عکسش مياد رو اينترنت!!!

رضا

از نظرات دوستان استفاده ميکنم. ممنونم فرشاد جان

محمد

بسیار نوستالوژیک و تاثیر گذار بود

علیرضاطهلایی(طلایی)

سلام...درود بر تو که یک لرستانی با تعصب وبا غیرت هستی من از همان افرادی هستم که پدربزرگم سالیان پیش از خرم آباد طایفه طولابی مهاجرت نمود وبه خوزستان شهرستان مسجدسلیمان رفت آیا کتاب شما هنوز چاپ نشده است ؟لطفا شماره تماس خودتان را برای من ارسال نمایید..مطالبی دارم که بدرد کتاب شما میخورد.با تشکر همراه09360348953

سجاد

سلام برار بسیار عالی این رو بلینکن.ممنونم http://tabiatekhorramabad.blogfa.com/

رضا مباشری

آقای جایدری لذت بردم دست شما درد نکنه من قبلا عکس دمرگان رو دیده بودم خیلی جالبه در مقاییه با عکس شما پاینده باشی

داوود

با سلام من هم دچار یادمانه شدم!چون اواسط مرداد 81 از همون موقعیت یک عکس گرفتم ؛با اجازه واستون ایمیل می کنم.

علیرضا طهلایی...(طولابی)

درود خدا بر عبیده سوار......به حشمت بزرگ و یل روزگار به حشمت که جان د رگ ما بود......مرامش شتا را کند چون بهار نه دربند مال و نه دربند جای.....شکسته است به همت هزاران حصار به پورش ودوختان چون گوهرش....شریک رهش" تک به این روزگار به جان همه راد مردان قوم.... که او شاه بود بهر ایل و تبار وجودش سراسر حب دیگران.... ندارد به دل ذره ای او غبار دلش آبگینه همه پاکی است..... ز دیوان در آورده است او دمار خدایا مر او را نگهبان تو باش.....ز طولابیان غم بگردان کنار ((تقدیم به بزرگمرد طایفه پرافتخار طولابی...حشمت الله خان طولابی..))