آثار باستانی خرم‌آباد (غار پاسنگر)

غار پاسنگر خرم‌آباد در نزدیکی محله‌ی پشت بازار قرار دارد. با توجه به ساختار و قرائن آن می‌توان ادعا کرد این غار و مناطق اطراف کوه پشت بازار(سفیدکوه)، حدود 30 هزار سال قبل تا کنون از محل‌های مورد سکونت بشر بوده  است.

 به جرأت می‌توان گفت که این منطقه هنوز به طور کامل کاووش و بررسی نشده است و به مانند غار کلماکره که حدود 20 سال قبل در حدود پل‌دختر کشف شد، چه بسا بتوان دفینه‌ها و یافته‌های باستانی در این‌جا پیدا نمود. 

 

 

 اطلاع‌رسانی نامناسب مسوولین میراث فرهنگی و کمبود بودجه لطمه‌ی جبران‌ناپذیری بر پیکره‌ی گردشگری لرستان وارد آورده  و علی‌رغم چاپ چند پوستر، بروشر و سی‌دی از اماکن تاریخی لرستان، متأسفانه هنوز شاهد مظلوم ماندن آثار باستانی مانند پل شکسته و گرداب سنگی این دیار با قدمت بیش از هزار سال هستیم!

روز تاسوعا چند تبعه خارجی را در شمشیرآباد خرم‌آباد دیدیم که از دور قلعه را تماشا می‌کردند و اظهار تأسف می‌نمودند که به علت تعطیلی نمی‌توان از آثار باستانی این شهر دیدن کنند. اما نمی‌دانستند به جز قلعه فلک‌الافلاک، سایر آثار این دیار نظیر پل شاپوری، مناره سلجوقی، سنگ نوشته، گرداب سنگی و ... بدون صاحب و نگهبان هستند و می‌توانند از این آثار که به قول لری خودمان "وه ای ول بونسه" رها هستند بازدید کنند!

آنها با تعجب گفتند که در اصفهان برای دیدن یک سنگ نوشته دوره صفوی، کلی پول پرداخته‌اند.

متاسفانه آثار تاریخی خرم‌آباد که قدمت‌شان چند صد سال بیش از آثار باستانی اصفهان، شیراز و برخی نقاط کرمان است همین‌طور بدون نگهبان و محافظ هستند!

 دهه ٧٠ مسوولین شهر سنگ‌نوشته را به خاطر عریض نمودن جاده بریده و 14 متر در جهت شرق جابه‌جا کردند و نتوانستند چند صاحب ملک را راضی نموده و یا میدانی در اطراف آن ایجاد نمایند!

چه بسا از سنگ‌های طاق پل شکسته(پل شاپوری) به جای مصالح ساختمانی استفاده کنند! جدیداً منازل مسکونی جدیدالاحداث تا حدود 50 متری این پل، پیشرفت داشته‌اند!

/ 3 نظر / 230 بازدید
امين - تال

تقدیم به شما دوست عزیز تاکی ای دلبر دل من بار تنهایی کشد * ترسم از تنهایی احوالم برسوایی کشد کی شکیبایی توان کردن چو عقل از دست رفت * عاقلی باید که پای اندر شکیبایی کند

رضا غريبه

جای تقدير داره و من واقعا خوشم اومد از ذوق شما

صبا

ممنونم از مطالب شما واسه پروژم خیلی قابل استفاده بود