عاشورا در خرم‌آباد

السلام علیک یا ابا عبدالله‌

حسین آموخت که: مرگِ سیاه، سرنوشتِ شوم مردم زبونی است که به هر ننگی تن می‌دهند تا زنده بمانند. چه، کسانی که گستاخی آن را ندارند که شهادت را انتخاب ‌کنند، مرگ آن‌ها را انتخاب خواهد کرد! (دکتر علی شریعتی)

سنت عزاداری در لرستان، همچون برخی مناطق دیگر کشورمان منحصر و خاص است و هر ساله بسیاری از لرستانی‌ها برای برپایی این مراسم هر کجای کشور که باشند خودشان را به وطن می‌رسانند تا در آن شرکت جویند.

 

دو تصویر از سنت  کهن عزاداری مردم خرم‌آباد در سوگ سالار شهیدان:

مردم خرم‌آباد، روز عاشورا پس از شنیدن اذان صبح بیدار شده و در حوض‌هایی که از روز قبل درست کرده‌اند و درون آن خاک رس الک‌شده را با آب داغ و گلاب مخلوط نموده‌اند، بدن خود را به نشانه‌ی سوگ و ماتم، گِلی می‌کنند و در کنار آتش خود را خشک نموده، سپس به سینه‌زنی در دسته‌های بزرگ می‌پردازند

عکس‌ها: امیر علی‌پناهی

/ 27 نظر / 217 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صفا

سلام دوست خوبم وبلاگت عاليه همينطور مطلبات من آپم بيای خوشحال ميشم موفق باشی

رضا

با سلام و ارادت چگونه عکسها رامی توان نشان دار کرد؟ از راهنمایی شما سپاسگزارم

ساسان

با سلام وبلاگی برای زنده یاد ایمانی: http//mochtaba.blogfa.com

parmis

man na ghaste tohin dashtam na maskhare faghat ye shokhi bod,mazerat mikham age baese narahatiton shod,kolan nazare man ine ke mardom avaze inke be asle ghaziye bepardazan chasbidan be fareiyat va in dorost nist be nazare man

parmis

shoma be in shokhi migin tohmat???????ajibe vala

رضا

دوست عزیز واقعاً امام حسین(ع) این گونه عزاداری را ازما می خواهد؟ آیادشمنان دین مبین اسلام وامام حسین(ع) ازاین تصاویر برای انحراف افکار انسانهای حقجو نهایت استفاده را نمی برند؟ کدامیک ازبزرگان دین در محرم حسینی که غرق درماتم اند اینگونه عزداری می کنند؟ به نظر شما از این نوع عزاداری امام حسین(ع)، شیطان وشیطان صفتان واهمه دارند؟ یا اینکه سود می برند؟ مگرامام حسین(ع) غیراز اینکه برای اقامه نمازوامربمعروف ونهی ازمنکروایستاده گی دربرابرظالم شهید شدمادراین ارتباط چه کرده ایم؟ به نظر بنده حقیر ، نوع وشیوه ای ازعزاداری امام حسین(ع) ارزشمند است که اولاً موجب رشدوکمال انسانی ما باشد ودوماً مارا دربرابر کیدونقشه دشمن دین وقرآن واکسینه کندوسوماً نوع عزاداری ماموجب عزت وشوکت ائمه هدی گرددوچهارم اینکه کوچکترین بهانه ای البته منطقی وعاقلانه برای کوبیدن دین به آنهایی که درکمین نشسته اند تا ازکاهی کوهی بسازندداده نشود.